Bratislava 2. januára (TASR) – V priebehu tohto roka by z územia Slovenska mala zmiznúť veľká časť čiernych skládok. Akciu s pracovným názvom Veľké upratovanie Slovenska pripravuje minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD).
Envirorezort vytvoril podmienky na to, aby samosprávy mohli získať z Recyklačného fondu financie na vyriešenie dlhoročného problému. Žiga odhadol, že pôjde zhruba o sedem až osem miliónov eur.
Monitoring vlani ukázal, že na Slovensku je do 2500 skládok opusteného odpadu, ako sa čierne skládky oficiálne nazývajú. "Neoficiálne je ich určite viac. Hovorí sa o čísle približne 7000. Budú odstraňované z týchto prostriedkov," vysvetlil Žiga.
Programom ministerstvo reaguje na fakt, že sa mu pri príprave nového zákona o odpadoch nepodarilo dospieť k dohode zo Združením miest a obcí Slovenska v súvislosti s čiernymi skládkami.
Žiga chce podľa jeho slov nastaviť akúsi nulovú štartovaciu čiaru pre primátorov a starostov. Pomôže s dlhoročným problémom, na ktorý nemajú v rozpočtoch dosť financií. "Keď sa historická záťaž odstráni, tak už budeme chcieť, aby plnili povinnosti, ktoré im budú vyplývať zo zákona," ozrejmil.
Environmentálny fond vyhlási grantový program v prvom kvartáli roku 2015 tak, aby sa čistenie Slovenska od čiernych skládok mohlo uskutočniť ešte v priebehu roku, uviedol štátny tajomník envirorezortu Vojtech Ferencz. Umožnia to zmeny v súčasnom zákone o odpadoch, ktoré sa udiali v závere minulého roka.
Recyklačný fond môže po novom presúvať peniaze medzi jednotlivými sektormi, pričom doposiaľ jeden nemohol dotovať druhý. Ferencz, ktorý je predsedom dozornej rady fondu, vysvetlil, že s vedením fondu majú predbežnú dohodu, že prostriedky uvoľní.
"Otázkou je, či bude finančných prostriedkov dosť na to, aby sa mohlo na 100 percent vyčistiť Slovensko. Podľa môjho názoru však gro týchto odpadov vieme zniesť zo sveta," domnieva sa štátny tajomník.
Presnejší odhad bude podľa neho známy po tom, ako sa spracujú a vyhodnotia údaje z monitoringu úradov životného prostredia a vytvoria databázu čiernych skládok na celom území Slovenska.
ZMOS nesúhlasí s tým, aby boli mestá a obce aj naďalej zodpovedné za čierne skládky na svojom území. Neúspešne žiadali preniesť zodpovednosť na majiteľov pozemkov. Vláda nový zákon o odpadoch schválila v decembri aj s týmto rozporom.
"Najväčší ťah na bránu má 2900 starostov a primátorov miest a obcí, pretože na nachádzajú priamo v teréne, a preto majú najväčší výtlak na trhu," argumentuje šéf envirorezortu Žiga.
"Keby sme to riešili prostredníctvom štátu, ktorý má cez úrady životného prostredia v teréne nejakých 70 úradníkov, tak by sme povedali, že problematiku čiernych odpadov riešiť nechceme," doplnil minister.
0